Quantcast
Channel: Off – Pomorze Kultury. Teatr
Viewing all articles
Browse latest Browse all 262

25.05 „Koci koci łapci” w Żaku w ramach PC Drama

$
0
0

Zapraszamy do Klubu Żak na kolejna odsłonę performatywnego czytania dramatu w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.

Termin: 25.05.2015, godz. 19.00

Miejsce: Klub Żak

Bilety: 3-10 zł

autorzy: Mariusz Babicki, Paweł Niewiadomy reżyseria: Tomasz Kaczorowski obsada, aktorzy Teatru Wybrzeże: Florian Staniewski, Katarzyna Figura, Katarzyna Dałek, Krzysztof Matuszewski, Robert Ninkiewicz, Cezary Rybiński, Marek Tynda oraz aktor niezależny: Wojciech Jaworski.  

Spotkanie poprowadzi dr Joanna Puzyna-Chojka

Akcja sztuki rozgrywa się w mieście, w którym upadek PRL-u pociągnął za sobą upadek tamtejszej stoczni. Opuszczony przez ludzi zakład zostaje opanowany przez żyjące w nim koty. Tętniący niegdyś życiem bar „Krysia” staje się ostatnim bastionem dla dawnych stoczniowców. To tu czekają oni na kolejny wiatr zmian. Czy istnieje jednak jeszcze jakaś siła lub idea, która wyrwie ich z marazmu i otępienia, stając się impulsem do walki o to, co utracili?

Mariusz Babicki, Paweł Niewiadomy: Jako autorzy dramatu zadajemy pytanie o dziedzictwo Solidarności. Co zostało dziś z mitu założycielskiego współczesnej Polski? Co doprowadziło do tego, że wielka idea, którą wciąż jako naród się chlubimy, wielu osobom przyniosła rozczarowanie, poczucie odrzucenia i samotność? Tacy właśnie w większości są nasi bohaterowie – zagubieni, pozbawieni celu, zamknięci w barze, do którego niemal przyrośli. Bo przecież on był zawsze i teraz jest ostoją dawnego porządku, który w oczach jego „lokatorów” może nie był taki zły

„Koci koci łapci” to również tekst o manipulowaniu naszą historią. O wykorzystywaniu jej symboli a także osób, którzy ją tworzyli. Uderzające jest dla nas to, jak w rękach jednych ludzi inni stają się marionetkami czy wręcz wystawowymi eksponatami a idee są naginane do potrzeb tych, którzy chcą na nich zarobić albo dzięki nim zaistnieć.

Należymy do pokolenia, które nie brało czynnego udziału w burzliwych wydarzeniach lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Jako mieszkańcy Gdańska obserwujemy jednak od dawna, jak stocznia zmieniała się w swoistą ranę naszego miasta. W naszym tekście dawny zakład zamieszkują już tylko koty. Od lat obserwują one ludzi i nie mogą zrozumieć, dlaczego człowiek tak łatwo opuścił coś, co tak długo budował. Postępowanie ludzi kłóci się z kocią logiką, która nakazuje walkę o swoje i bronienie własnego terytorium. Pytanie brzmi: czy to właśnie nie koty mają tu najwięcej racji?

Paweł Niewiadomy (urodzony w 1985 roku w Gdańsku) – ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim ze specjalizacją wiedza o teatrze. Jest także absolwentem studiów historycznych na tej samej uczelni. Był wieloletnim członkiem stowarzyszenia teatralno-edukacyjnego Wybrzeżak. Współtworzył, wraz z Kacprem Rucińskim i Mariuszem Babickim, gdański kabaret Niepotłucz.

Jako dramaturg współtworzył spektakl „Spotkanie z Autorem” oparty na twórczości Juliana Tuwima oraz słuchowisko „Odysseus Geron” realizowane w Radiu Gdańsk. Jest współautorem (wraz z Mariuszem Babickim) dramatów: „Odyesseus Geron”, „Operacja: pustynna gra” i „Koci koci łapci” (prezentowanego na festiwalu Prapremiery w Bydgoszczy i Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie). Napisał także autorski dramat pt. „Cela”. Był półfinalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (za teksty „Odyesseus Geron” i „Koci koci łapci”). W roku 2013 brał udział w Szkole Dramatu w klubie ŻAK. Był także uczestnikiem Szkoły Dramatu prowadzonej przez Artura Pałygę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Mariusz Babicki (urodzony w 1990 roku) – studiował na Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale aktorskim. Stypendysta krakowskiej, prywatnej szkoły teatralnej SPOT. Uczestnik Szkoły Dramatu Artura Pałygi (Klub ŻAK oraz Teatr Polski w Bydgoszczy). Obecnie student trzeciego roku Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim. Jego dotychczasowe dramaty doczekały się realizacji w formie słuchowisk, czytań performatywnych, a także dwukrotnie znalazły się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej („Odysseus Geron” oraz „Koci koci łapci” – oba współtworzone wraz z Pawłem Niewiadomym). Mariusz Babicki zajmuje się również adaptacją i dramaturgią („Hotel Kijów” w Teatrze Barakah w Krakowie oraz „Wyprawa czarownic” w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze – oba w reżyserii Judyty Berłowskiej).

Tomasz Kaczorowski pochodzi z Sopotu. Absolwent Wiedzy o Teatrze na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, student reżyserii w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.Współpracował z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Reżyserował słuchowiska i pracował jako asystent reżyserów: Wojtka Klemma, Marcina Libera, Erlinga Johannessona, Piotra Ratajczaka i Anny Augustynowicz. Brał udział w warsztatach dramatopisarskich z Nikołajem Koladą, scenograficznych z Thomasem Dreissigackerem i radiowych z Mileną Kipfmuller. Angażuje się w działalność edukacyjną teatrów, z którymi pracuje. W czerwcu rozpocznie realizację słuchowiska „Poczta Afanasjewa” w ramach programu stypendialnego miasta Sopotu dla twórców kultury.

The post 25.05 „Koci koci łapci” w Żaku w ramach PC Drama appeared first on Pomorze Kultury. Teatr.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 262

Latest Images

Trending Articles